Meme başı akıntısı
Yücel Sokak No:6 1. Levent Nisbetiye Mahallesi 34340 Beşiktaş İstanbul

Meme Ağrısı (Mastalji, Mastodini)

Meme ağrısı kadınlarda meme ile ilgili şikayetler arasında ilk sırada yer almaktadır. Kadınların % 70’i hayatlarının bir döneminde meme ağrısından şikayet ederler.

İki tip meme ağrısı tarif edilmiştir;

“periyodik meme ağrısı (siklik mastalji)” [mensturasyon(adet) periyodları ile ilişkili]

“ periyodik olmayan devamlı meme ağrısı (non-siklik mastalji)”

Ağrı hafif olabileceği gibi, bazı kadınlarda günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli olabilir. %15 hastada tedavi gerektirir.

Birçok kadın ağrının rahatsızlığından çok, kanser endişesi ile doktara başvurur.

Meme ağrısı genellikle kansere eşlik etmemekle birlikte, meme ağrısı dahil , meme ile ilgili herhangi bir belirtide mutlaka doktorunuzu ziyaret ediniz.

Periyodik meme ağrısı (siklik mastalji)

  • Meme ağrısının en sık görülen şekli olup mensturasyon periyodları ile ilişkilidir. Ağrı genellikle mensturasyon döneminin ortasında (ovulasyon döneminde) başlar ve mensturasyon başlayana kadar devam eder. Ağrı bazen çok hafif olabileceği gibi, bazen dar kıyafetler giydirmeyecek kadar veya en ufak temasla rahatsızlık verecek kadar şiddetli olabilir. Sadece tek memede görülebilir veya koltuk altına ve kola yayılabilir.
  • Periyodik ağrının nedeni hemen her zaman hormonaldir. Mensturasyon periyodu boyunca östrojen ve progesteron seviyelerinin yükselmesi ile süt bezleri ve kanalları büyür ve memeler su tutmaya başlar. Bunun sonucunda memeler şiş ve ağrılı hale geilr. Stres hormon seviyelerini etkileyebileceğinden, periyodik ağrıya neden olabilir. Aşırı fizik aktivite, özellikle ağır kaldırma ve kolların uzun süre kullanımı ağrıyı arttırabilir.
  • Periyodik meme ağrısı meme ile ilgili şikayetlerin % 75’ini oluşturur. Meme ağrılarının yaklaşık üçte ikisi periyodik meme ağrısıdır.

Periyodik olmayan meme ağrısı (non-siklik mastalji)

  • Periyodik olmayan meme ağrısı seyrek görülür, periyodik meme ağrısından farklı olarak, mensturasyon periyodları ile değişiklik göstermez. Ağrı genellikle tek taraflıdır ve memenin tümünde değil, belirli bir bölgede görülür. Nedenleri arasında memeye yönelik travma, göğüs kafesi veya boyunun romatizmal ağrıların memeye yansıması, memede abse, enfeksiyon, meme kistlerini sayılabilir.

Ne Yapmalıyım?

  • Meme hareketlerini önleyecek rahat ve destekleyici sütyen kullanın.
  • Tuz alımını kısıtlayın. Kafein kullanımını azaltın (kahve, çay, kolalı içecekler, çikolata).
  • Yağdan fakir, sebze, meyve ve tahıldan zengin diyet uygulayın.
  • Ağrı giderici ilaçlardan fayda görebilirsiniz.
  • Nedeninden emin olmak için mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.