Meme başı akıntısı
Yücel Sokak No:6 1. Levent Nisbetiye Mahallesi 34340 Beşiktaş İstanbul

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatının son yıllarda obezite cerrahi tedavisinde alternatif tedavi olarak kabul edilmesinin nedeni; hızlı yapılabilmesi ve hastada daha az incinmeye neden olmasına bağlı olarak hastaların iyi kilo vermesi ve şişmanlığa bağlı yan etkilerin daha hızlı düzelmesidir. Ayrıca eğer gerekirse daha ileri ikinci aşama ameliyatın kolaylıkla yapılabilmesi de önemli bir avantajıdır.

Bu ameliyattan sonra hastaların fazla kilolarının %54 ile %81’ini yaklaşık 12 ay içinde kaybettikleri, aynı zamanda şişmanlığa bağlı diğer hastalıklarda düzelme görüldüğü tespit edilmiştir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sleeve gastrektomi aynı zamanda “uzunlamasına gastrektomi” veya “tüp mide” olarak da adlandırılır. Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak 60 ile 120 ml arasındaki hacme sahip bir mide tüpü oluşturulur.

Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı Nasıl Oluşur?

Tüp Mide Ameliyatında, 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır:

  • Mide hacminin küçültülmesi ile mide hacminin azalması sonucu alınabilen gıdanın azalması
  • Ghrelin olarak bilinen ve  açlık hissinin oluşmasına neden olan hormonun  salgılandığı mide kısmı çıkarıldığından hastalarda açlık  hissi azalacağından kilo kaybı olur.

Ghrelin midenin fundus denilen üst parçasındaki bazı hücrelerce üretilen ve iştahın artmasına neden olan  bir hormondur . Mide fundusunun her bir gramında, on iki parmak bağırsağına göre 10-20 kat daha fazla ghrelin bulunmaktadır. Tüp Mide Ameliyatında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştahta azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.

Tüp Mide Ameliyatının Sonucunda Neler Olur?

Tüp mide ameliyatı kısa sürede etkili olan önemli bir şişmanlık ameliyatıdır. Altı ayda toplam fazla kiloların %35-70’i ve 12 ayda ise fazla kiloların %33-81’i kaybedilmektedir. Üç yılda kaybedilen fazla kiloların “Gastrik By-Pass Ameliyatı” sonrasında kaybedilen kilolara yakın olduğu gösterilmiştir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alınır mı?

Tüp mide ameliyatından sonra mide tüpünün zamanla genişlemesi halinde yeniden kilo alımı görülebilir. Ameliyat tekniklerindeki farklılıklar nedeniyle bu durumun neden meydana geldiği anlaşılmıştır.

Nedenleri:
  • Aşırı geniş buji kullanılması.
  • Mide arka duvarının yeterince alınmaması.
  • Büyük lokmalar nedeniyle mide tüpüne aşırı basınç olması.
  • Tekrarlayan kusmalar.
  • Mide çıkışında veya barsakta tıkanıklık.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alınırsa Ne Yapılır?

  • Yeniden laparoskopik tüp mide ameliyatı ile genişleyen midenin fazlalılığının alınması.
  • Gastrik by-pass ameliyatı yapılabilir.
  • Laparoskopik düodenal swich ameliyatı yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatlarından Sonra Beslenme

Tüp mide ameliyatları mide hacmini daraltmak için midenin 3/2’nin çıkartılmasıdır. Geriye kalan mide hacminiz 90-100 ml ( 1 çay bardağı ) kadar olup yeniden oluşturulan mideniz kabaca tüp şeklindedir. Bundan dolayı bu ameliyat tüp mide adını almıştır. Bu ameliyat esas olarak mide hacminizi azaltmak dolayısı ile küçük porsiyonlarla doyma hissinin oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca midenin çıkartılan kısmından salgılanan ghrelin hormonunun aktivasyonu da durdurduğu için iştah kontrolü üzerinden etkin bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı sonrası başarının, size önerilen beslenme planına ne kadar uyup uymadığınız konusunda doğrudan ilişkisi vardır. Sizin yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz başarılı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamakla birlikte vücudunuzun kendisini onarmasını ve sorunsuz iyileşmenizi sağlayacaktır. Ameliyat sonrası yaklaşık altı hafta boyunca uygulanacak olan özel beslenme planı, kişinin sindirim aktivasyonuna, toleransına, mide ve bağırsak sisteminin fonksiyonlarının normale dönene kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Bu süreçte diyetisyen kontrolünde olmanız ve sürekli iletişim halinde bulunmanız süreci daha zahmetsiz tamamlamanızı sağlayacaktır. Tüp mide ameliyatlarında beslenme planı sırasıyla sıvı, püre, yumuşak katı ve optimal beslenme ile tamamlanmaktadır.

http://obezitecerrahi.istanbul/donations/tup-mide-ameliyati-sleeve-gastroktemi/